Działanie oleju z czarnuszki (czarnego kminku)

Czarnuszka siewna (Nigella sativa L.), zwana też egipską to roślina, która ma wiele właściwości wykorzystywanych od wieków przez medycynę ludową, a współcześnie stała się przedmiotem szeroko zakrojonych badań naukowych, a w zasadzie prowadzone są one głównie nad właściwościami oleju uzyskiwanego z nasion tej rośliny.

Gdzie kupić?
Kapsułki z olejem z czarnuszki możesz kupić pod tym adresem: http://sklep.spirulina.pl/olej-z-czarnego-kminku-czarnuszka-p-110.html?ref=397

Medycyna ludowa od dawna wykorzystywała nasiona czarnuszki w problemach z wątrobą, bo ma ona działanie żółciopędne i rozkurczowe, a to drugie działa rozkurczająco na jelita. Ale to tylko drobna część pozytywnego działania nasion czarnuszki siewnej (egipskiej). Olej to najczęściej stosowana forma czarnuszki, chociaż można zrobić  wyciągi wodne lub alkoholowe z nasion. Właściwości czarnuszki siewnej znane były już przed naszą erą. Ma ona właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciw pasożytnicze. Wiele chorób można wyleczyć za pomocą oleju z czarnuszki, w niektórych schorzeniach działa również profilaktycznie.

Bardzo ważne jest  to, że olej z czarnuszki wykazuje działania, które zdecydowanie podnoszą odporność organizmu.  To powoduje, że organizm jest w stanie zwalczyć sam wiele chorób. Oczywiście, na wiele chorób ma zdecydowane działanie np. stany zapalne górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby układu pokarmowego, czy ból różnego pochodzenia. Nawet depresja i bezsenność ustępują po zastosowaniu tego oleju. Działa on również na wszelkie choroby i zmiany skórne. Młodym mamom poleca się czarnuszkę jako zioło mlekopędne.

Na pewno nasuwa się pytanie, co sprawia, że to niepozorne z wyglądu ziele, działa wyjątkowo skutecznie w tak wielu sytuacjach zdrowotnych. W nasionach czarnuszki/oleju z nasion znajduje się kilkanaście substancji, których organizm sam nie wytwarza, ale są one niezbędne do dobrego funkcjonowania organizmu. W oleju jest:

  • Kwas linolowy (omega6)
  • Kwas linolenowy (omega3)
  • Olejki organiczne, w tym bardzo istotny dla zdrowia tymochinon i szereg innych olejków
  • Witamina E
  • Biotyna
  • Saponina melatyna
  • Aminokwasy endogenne i egzogenne

Bardzo często można usłyszeć twierdzenie, że czasy współczesne wiążą się z lawinowym zachorowaniem na nowotwory, że kiedyś rak nie atakował tak często. I na pewno jest w tym sporo prawdy. Matka natura zadbała o to, żeby człowiek rozsądnie korzystając z jej dóbr zachował  na długie lata zdrowie i sprawność. Kiedyś, gdy chleb pieczono głównie w domu, był on bardzo często posypywany nasionami z czarnuszki. Być może to właśnie dzięki temu ludzie byli zdrowsi.

Ważne są informacje dotyczące tego, że naukowcy są bliscy potwierdzenia faktu, że  czarnuszka pomaga w zwalczaniu najbardziej zjadliwego nowotworu, jakim jest  rak trzustki. Okazuje się, że ekstrakt z czarnuszki potrafi  zmniejszyć guzy  na trzustce oraz powstrzymuje przerzuty i to bez żadnych skutków ubocznych. Osoby, w których rodzinie wystąpił rak trzustki powinny zażywać ją profilaktycznie.

Czarnuszka rośnie na różnych kontynentach, ale najwięcej cennych substancji ma ta roślina z południowego Egiptu, stąd często pojawia się nazwa czarnuszka egipska. I właśnie najlepszy olej uzyskuje się z ziarenek ze wspomnianego rejonu. Często czarnuszkę nazywa się czarnym kminkiem.

One response to Działanie oleju z czarnuszki (czarnego kminku)

  1. Deawu says:

    Hej, ciekawa sprawa i niesamowite właściwości lecznicze, musze spróbować dzięki za opis czrnuszka bo pierwszy raz o tym słyszę, pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*